Özer KÖSE

Özer KÖSE

Freelance Graphic and Web Designer

Yeni çıkan Apple iPhone 7’yi almamanız için 7 neden

Merhaba okuyucuları bugün detaylı araştırmalarımız ve karşılaştırmalarımızla henüz 7 Eylül’de tanıtılan Apple iPhone 7 isimli cep telefonunu almamanıza sebep olaca 7 olumsuz başlığı derledik.

Müzik dinlerken şarj etmek hayal

Apple iPhone 7’lerde çoğu insanın dikkatini çekmeyen bir detay vardı. Bu da tek bir sokete sahip olması ve dolayısıyla şarj, görüntü bağlantısı, kulaklık bağlantısı gibi işlevlerin sadece 1 tanesine izin veriyor olmasıydı. Telefonunuzla gelen kulaklığı lightning girişinden bağlayıp müzik dinlerken şarjınız az ise tam anlamıyla ayvayı yediniz.

Parlaklık için milyon tane işlemden geçirilen siyah kasa çizilebilir

Bunu biz söylemiyoruz. Apple resmi sitesinden iPhone 7 satın alırken eğer parlak siyah kasayı seçerseniz en altta mikroskopla görülebilecek bir uyarı yazısı sizleri karşılıyor. Telefonunuz zamanla çizilebilir ve parlaklığını kaybedebilir.

Evi arabayı satıp telefon almak (!)

Apple iPhone’un yurt dışı fiyatları daima uygun oluyor. Fakat Türkiye gibi yüksek vergi komisyonu koyan ülkelerde fahiş fiyatlar adeta cep yakıyor. Öyleki söylentilere göre en düşük iPhone’un 3300 TL’den çıkacağı söyleniyor. Eğer ki 256gb’lık bir iPhone 7 plus almak isterseniz, gözünüzden çıkarmanız gereken parak 4800 TL!

Full HD mi? O da ne?

Samsung ve LG gibi dünya devi firmaların 4K HD ekran ürettiği ve en ufak telefonlarında bile Quad HD çözünürlükte ekran barındırılırken, iPhone hala Full HD’nin bile altında bir ekran çözünürlüğü sunmakta. Üstelik az çözünürlüklü ekran kullanmasına rağmen, batarya performansı olarak rakipleri ile farkı bir türlü açamayan bir Apple firması var karşımızda.

Dünya’da sadece ABD ve İngiltere var

Apple’ın bir çok güzel yeniliği var. En önemlisi de iOS içi servisleri. Fakat gelin görün ki bunları sadece ABD, İngiltere, Çin, Kanada gibi ülke vatandaşları kullanabiliyor. Ödeme, haritacılık, öneri sistemleri ve keşif odaklı uygulamalarda sadece bu ismi geçen ülkelerin verileri bulunmakta. Bir ayrıntı daha verelim, eski iPhone’unu getir, yenisini uygun fiyata götür etkinliği de bu bahsi geçen ülkeler ile sınırlı.

Yıl olmuş 2016, hala su geçirmezlik yok

Bugünlerde bir çok cep telefonu üreticisi su geçirmezlik ya da %100 suya dayanıklılık konusunda çalışmalar yaparken ve bunları ürünlerine yansıtırken, Apple henüz suya ve toza karşı dayanıklılığa yeni geçebilmiş. Öyle ki, kendilerine de çok güvenmedikleri için “sıçramalara dayanıklı” ibaresi ile süslemişler. Yani iPhone ile su altında bir fotoğraf çekmek henüz hayal gibi gözüküyor.

Tasarımsal yeniliklerin göze batmaması

Apple iPhone 6 ve 6s telefonlarından çok ayırt edici tasarımsal çizgilere sahip olmaması da bir başka dezavantaj. Yakından incelendiğinde anten çizgisi ve kamera bölgesi dışında ciddi değişiklikler göze çarpmamakta. Özellikle rose gold ve gold isimli renk seçeneklerine göz attığınızda ilk bakışta modelini ayırt edememeniz bile mümkün.

Özet geç…

Sevgili okurlar. Neredeyse bir araba parası ödeyeceğimiz bu telefonları almadan önce bir değil, iki kez düşünün. Olumlu ve olumsuz yanlarını bir kağıda not edin ve vereceğiniz paraya değip değmeyeceğini sorgulayın.

DROP A COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir